Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze może być spowodowane nieprawidłowym stylem życia oraz niektórymi schorzeniami. Bywa również, iż u konkretnych osób pojawia się podwyższone ciśnienie, które nie jest związane z wyżej podanymi czynnikami i uznawane jest za samoistne. Niekiedy nadciśnienie jest schorzeniem wrodzonym – również w taki przypadku nie należy go jednak lekceważyć. Warto poznać objawy tej choroby, by jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie, ponieważ brak takiego działania może nieść ze sobą niebezpieczne konsekwencje.

Przyczyny nadciśnienia

Nadciśnienie spowodowane jest zazwyczaj złym stanem tętnic. Tak dzieje się często, gdy dana osoba prowadzi niehigieniczny tryb życia, spożywa produkty z dużą ilością sodu, nie dba o prawidłową zawartość składników odżywczych w diecie. Nadciśnienie częściej pojawia się także u osób otyłych. O stan swojego zdrowia powinny dbać przede wszystkim te osoby, u których występowanie nadciśnienia tętniczego jest dziedziczne. Nadciśnienie tętnicze oznaczane jako wtórne, jest zazwyczaj spowodowane schorzeniami nerek lub zaburzeniami hormonalnymi. Warto jednak pamiętać, że ta postać nadciśnienia nie jest zbyt częsta.

Objawy nadciśnienia

Objawy nadciśnienia częściej pojawiają się u mężczyzn. U kobiet dolegliwości są mniej natężone. Sama choroba również przebiega w inny sposób. To właśnie u mężczyzn nadciśnienie często jest powodem zawałów serca, jak i udarów mózgu. Mimo to osoby z grupy, które są narażone na to schorzenie, powinny poddawać się regularnym badaniom, bez względu na płeć.

Podstawowe badanie ciśnienia krwi przeprowadza się w przychodni, choć obecnie można również dokonać pomiaru w niektórych aptekach. Jednak w przypadkach, gdzie wartości ciśnienia są niejednoznaczne, konieczne może okazać się pomiar w szpitalu. W takim przypadku ciśnienie jest mierzone bez przerwy przez dwadzieścia cztery godziny przez specjalne urządzenie.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega przede wszystkim na zmianie niezdrowego trybu życia. Może być to zresztą jedyne zalecenie w przypadku, gdy ciśnienie jest tylko nieznacznie podwyższone. Zabronione są używki, które podwyższają ciśnienie krwi, takie jak kawa, papierosy czy alkohol. Wskazana jest przede wszystkim zdrowa dieta oraz regularny ruch, który jednocześnie jednak nie powinien zbytnio obciążać serca. W trudniejszych przypadkach najlepiej jest wykonać u lekarza test wysiłkowy – w ten sposób najłatwiej jest dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.

W przypadku, gdy nadciśnienie tętnicze jest duże, sama zmiana trybu życia może okazać się mało skuteczna. Dlatego też lekarz może przepisać odpowiednie środki farmaceutyczne. W leczeniu nadciśnienia tętniczego można wykorzystać zarówno medykamenty, które mają na celu rozszerzenie tętnic, jak i te, które zmniejszają przewodzenie impulsów pochodzących z mózgu. O tym, które leki będą stosowane w konkretnym przypadku, decyduje lekarz.

Warto pamiętać, że nigdy nie wolno samodzielnie rezygnować z przyjmowania leków – o odstawieniu lub zmianie decyduje specjalista, ponieważ zmniejszenie objawów choroby zazwyczaj jest spowodowane przyjmowaniem przepisanych środków.

2 replies on “Nadciśnienie tętnicze”

  1. Sylwia pisze:

    Nigdy nie uwierzę, że nadciśnienie może być wrodzone. Wszystkie osoby, które znam, albo o których wiem, że mają nadciśnienie, to albo palący papierosy, albo ze sporą nadwagą, albo wysokim cholesterolem, albo stresującą pracą – a najczęściej wszystko na raz. Nie znam człowieka, który nie używa używek, jest szczupły i wysportowany i ma rzekomo wrodzone nadciśnienie.

  2. rozbawiony pisze:

    Nie musisz wiedzieć, ale nadciśnienie wrodzone istnieje i zostało potwierdzone przez lekarzy i zespoły badawcze. Dlatego nie musisz się w tym temacie wypowiadać, chyba, że chcesz opublikować jakieś badania nadciśnienia, których nie było dotąd nigdzie i nigdy. Kto wie, może nawet jakiegoś Nobla z medycyny dostaniesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *