Co to jest astygmatyzm

[kkstarratings]Co to jest astygmatyzm? To jedna z najczęściej występujących wad wzroku, związanych z niesymetrycznością rogówki oka. U zdrowych osób rogówka posiada równomierne krzywizny podobne do piłki, z kolei u osób z astygmatyzmem rogówka jest bardziej owalna, przez co jest zbliżona swoim kształtem do jajka lub do piłki do rugby.

Aby zdać sobie sprawę z tego czym jest astygmatyzm, warto jest obejrzeć jeden z przykładowych filmów, obrazujących pole widzenia osoby dotkniętej takim schorzeniem. Obraz jest w takim przypadku niewyraźny i zniekształcony. Utrudnia to w znacznym stopniu normalne funkcjonowanie i bezwzględnie w takim przypadku należy nosić odpowiednie okulary.

Przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzm to zdecydowanie najczęściej wrodzona wada wzroku, która jest wykrywana już u kilkuletnich dzieci na podstawie ich nietypowych zachowań. Wraz z rozwojem dziecka jest ona coraz bardziej widoczna. Zdarza się jednak, ze astygmatyzm jest także następstwem innych chorób oczu. Najczęściej jego przyczyną jest zaćma. Oprócz tego, astygmatyzm może wystąpić również u osób, których powieka posiada zbyt dużą wagę, które doznały urazu lub też u takich, które chorują na cukrzycę.

Objawy astygmatyzmu

Jak rozpoznać astygmatyzm? Przede wszystkim poprzez zamglone widzenie obiektów, które znajdują się blisko i daleko, połączone z bólami głowy w okolicach czoła. Ponadto bardzo charakterystyczne jest także nieprawidłowe postrzeganie niektórych obiektów. Gwiazdy widziane są przez osobę cierpiącą na astygmatyzm, jako plamki, a proste linie, jako linie zakrzywione. Pojawiają się także problemy w widzeniu konturów i związane z nimi zaburzenia poczucia przestrzeni.

Dla astygmatyzmu bardzo charakterystyczne jest częste tarcie i mrużenie oczu oraz przekrzywianie głowy. W ten sposób można rozpoznać astygmatyzm u najmłodszych dzieci, które nie przekroczyły jeszcze trzeciego roku życia i nie są w stanie słowami dokładnie wyjawić swoich wątpliwości, dotyczących widzenia.

Jak diagnozuje się astygmatyzm?

Astygmatyzm diagnozuje się u lekarza okulisty najczęściej za pomocą keratoskopu, czyli narzędzia w postaci krążka z białymi oraz z czarnymi okręgami, przypominającego swoim wyglądem tarczę do rzutek. W toku badania okulista obserwuje w jaki sposób ten krążek odbija się na rogówce pacjenta. Gdy obraz na rogówce jest zniekształcony, oznacza to astygmatyzm.

Innym narzędziem, z którego może skorzystać okulista w trakcie badania, jest oftalmometr Jawala. Ten specjalistyczny przyrząd, który przykłada się bezpośrednio do oczu, pozwala nie tylko na pomiar krzywizny oka aż w dwóch przekrojach, ale także na sprawdzenie jaka jest skala astygmatyzmu.

Zdecydowanie najbardziej dokładną metodą diagnozowania astygmatyzmu jest natomiast diagnozowanie go za pomocą wideokaretografii komputerowej. W takim przypadku obraz krążka z białymi i z czarnymi okręgami jest rzucany bezpośrednio na rogówkę, rejestrowany za pomocą kamery i przesyłany do komputera. Na tej podstawie tworzona jest komputerowa mapa rogówki, na podstawie której można określić wartości jej krzywizn.

2 replies on “Co to jest astygmatyzm”

  1. producent trumien pisze:

    Astygmatyzm to po prostu nieprawidłowe wykrzywienie oka. Rogówka jest nieprawidłowa, lecz można ją w pewnym sensie wyprostować. Zaczyna się ją przypalać laserem i korekcja wzroku gotowa. Sęk jednak w tym, że nie każdy wie co to jest astygmatyzm i nie wie, że już drugi raz się tego nie zrobi.

  2. Niemiec pisze:

    Ty chyba też nie za bardzo nie wiesz o co chodzi. W pewnym sensie jest trochę tak, że to krzywizna, ale nie oka, a rogówki i nie przypalanie, ale zmiana krzywizny jest wykonywana za pomocą lasera. To dosłownie kilka sekund zabiegu i astygmatyzm znika całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *