[kkstarratings]Co to jest astygmatyzm? To jedna z najczęściej występujących wad wzroku, związanych z niesymetrycznością rogówki oka. U zdrowych osób rogówka posiada równomierne krzywizny podobne do piłki, z kolei u osób z astygmatyzmem rogówka jest bardziej owalna, przez co jest zbliżona swoim kształtem do jajka lub do piłki do rugby.
Aby zdać sobie sprawę z tego czym jest astygmatyzm, warto jest obejrzeć jeden z przykładowych filmów, obrazujących pole widzenia osoby dotkniętej takim schorzeniem. Obraz jest w takim przypadku niewyraźny i zniekształcony. Utrudnia to w znacznym stopniu normalne funkcjonowanie i bezwzględnie w takim przypadku należy nosić odpowiednie okulary.
Przyczyny astygmatyzmu
Astygmatyzm to zdecydowanie najczęściej wrodzona wada wzroku, która jest wykrywana już u kilkuletnich dzieci na podstawie ich nietypowych zachowań. Wraz z rozwojem dziecka jest ona coraz bardziej widoczna. Zdarza się jednak, ze astygmatyzm jest także następstwem innych chorób oczu. Najczęściej jego przyczyną jest zaćma. Oprócz tego, astygmatyzm może wystąpić również u osób, których powieka posiada zbyt dużą wagę, które doznały urazu lub też u takich, które chorują na cukrzycę.
Objawy astygmatyzmu
Jak rozpoznać astygmatyzm? Przede wszystkim poprzez zamglone widzenie obiektów, które znajdują się blisko i daleko, połączone z bólami głowy w okolicach czoła. Ponadto bardzo charakterystyczne jest także nieprawidłowe postrzeganie niektórych obiektów. Gwiazdy widziane są przez osobę cierpiącą na astygmatyzm, jako plamki, a proste linie, jako linie zakrzywione. Pojawiają się także problemy w widzeniu konturów i związane z nimi zaburzenia poczucia przestrzeni.
Dla astygmatyzmu bardzo charakterystyczne jest częste tarcie i mrużenie oczu oraz przekrzywianie głowy. W ten sposób można rozpoznać astygmatyzm u najmłodszych dzieci, które nie przekroczyły jeszcze trzeciego roku życia i nie są w stanie słowami dokładnie wyjawić swoich wątpliwości, dotyczących widzenia.
Jak diagnozuje się astygmatyzm?
Astygmatyzm diagnozuje się u lekarza okulisty najczęściej za pomocą keratoskopu, czyli narzędzia w postaci krążka z białymi oraz z czarnymi okręgami, przypominającego swoim wyglądem tarczę do rzutek. W toku badania okulista obserwuje w jaki sposób ten krążek odbija się na rogówce pacjenta. Gdy obraz na rogówce jest zniekształcony, oznacza to astygmatyzm.
Innym narzędziem, z którego może skorzystać okulista w trakcie badania, jest oftalmometr Jawala. Ten specjalistyczny przyrząd, który przykłada się bezpośrednio do oczu, pozwala nie tylko na pomiar krzywizny oka aż w dwóch przekrojach, ale także na sprawdzenie jaka jest skala astygmatyzmu.
Zdecydowanie najbardziej dokładną metodą diagnozowania astygmatyzmu jest natomiast diagnozowanie go za pomocą wideokaretografii komputerowej. W takim przypadku obraz krążka z białymi i z czarnymi okręgami jest rzucany bezpośrednio na rogówkę, rejestrowany za pomocą kamery i przesyłany do komputera. Na tej podstawie tworzona jest komputerowa mapa rogówki, na podstawie której można określić wartości jej krzywizn.
Astygmatyzm to po prostu nieprawidłowe wykrzywienie oka. Rogówka jest nieprawidłowa, lecz można ją w pewnym sensie wyprostować. Zaczyna się ją przypalać laserem i korekcja wzroku gotowa. Sęk jednak w tym, że nie każdy wie co to jest astygmatyzm i nie wie, że już drugi raz się tego nie zrobi.
Ty chyba też nie za bardzo nie wiesz o co chodzi. W pewnym sensie jest trochę tak, że to krzywizna, ale nie oka, a rogówki i nie przypalanie, ale zmiana krzywizny jest wykonywana za pomocą lasera. To dosłownie kilka sekund zabiegu i astygmatyzm znika całkowicie.