Zaćma to jedna z głównym przyczyn upośledzenia wzroku. Okazuje się, że katarakta dotyka aż czterdzieści procent mężczyzn oraz około czterdzieści pięć procent kobiet po siedemdziesiątym roku życia. Objawia się pogarszającą się ostrością wzroku. Niestety, choroba ta nie może zostać wyleczona za pomocą leków doustnych, ani też przy pomocy szkieł okularowych. Jedyną metodą usunięcia zaćmy jest przeprowadzenie okulistycznego zabiegu chirurgicznego. Tego typu operacji wykonuje się najwięcej w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Co przyczynia się do powstania zaćmy? Jakie są jej objawy?
Przyczyny zaćmy oraz zaćma wtórna
Soczewka oka otoczona jest torebką, która umiejscowiona jest w gałce ocznej za tęczówką, co widać w obrębie źrenicy. W wyniku zmętnienia soczewki dochodzi do wystąpienia zaćmy. Zazwyczaj mamy do czynienia z zaćmą starczą, co jest związane ze starzeniem się komórek organizmu. U osób, u których została już usunięta zaćma, może dojść do nawrotu choroby, czyli do zaćmy wtórnej. Najczęstsza przyczyną zmętnienia soczewki są zaburzenia metaboliczne, ale zaćma może powstać także na skutek urazu oka, wystąpienia stanu zapalanego błony naczyniowej czy też w wyniku stosowania niektórych leków typu kortykosteroidy. Dlatego też katarakta nie jest chorobą oczu dotykającą jedynie osób w podeszłym wieku, ale może się rozwinąć także o osób młodych, zwłaszcza jeśli borykają się one z krótkowzrocznością czy cukrzycą.
Objawy zaćmy
Charakterystycznym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, a w zaawansowanym stadium może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku. W początkowym stadium, gdy następuje rozwój katarakty (jeśli zmętnieniu uległa tylna część torebki soczewki), a upośledzenie widzenia zwiększa się przy jasnym oświetleniu oraz podczas patrzenia z bliska. W przypadku zaćmy jądrowej chorzy skarżą się na złe widzenie w jasnym świetle oraz tracenie wzroku po wyjściu na zewnątrz podczas słonecznego dnia. Z kolei przy zaćmie korowej, do zmętnień dochodzi na obwodzie soczewki, co skutkuje złym widzeniem o zmroku oraz w ciemnych pomieszczeniach.
Leczenie zaćmy, czyli zaćma a operacja
Dzięki postępowi medycyny obecnie zaćmę można skutecznie usunąć podczas zabiegu chirurgicznego. Jest to jednodniowy zabieg ambulatoryjny, podczas którego pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu, a przede wszystkim jest on bezpieczną i efektywną metodą leczenia katarakty.
Dzięki ultradźwiękowej sondzie, możliwe jest przedostanie się do oka przez niewielkie cięcie, rozbicie zmętniałej soczewki oraz wyssanie jej. Następnie zostaje ona zastąpiona przez soczewkę wewnątrzgałkową, która wykonana jest z materiału umożliwiającego jej zwinięcie oraz wszczepienie przez bardzo małe ciecie. Już po wprowadzeniu sztucznej soczewki zaczyna się ona rozwijać, dzięki czemu światło ponownie może trafić do oka, a chory odzyskuje wzrok.
Chory nie musi obawiać się bólu związanego z operacją, gdyż przed zabiegiem oraz w jego trakcie podawane są krople i lekarstwa, dzięki którym odczuwany jest tylko minimalny dyskomfort. Zazwyczaj pacjenci są wypisywani jeszcze tego samego dnia.
Operacja zaćmy wcale nie boli, ale o jej skuteczności to bym nie przesądzał. Zwłaszcza dlatego, że zaćma nie jest łatwa do usunięcia bezpowrotnie. Bardzo często zdarza się zaćma wtórna, która powraca nawet kilka tygodni po operacji. Dosłownie po kilkunastu dniach od usunięcia zaćmy można ją mieć ponownie, więc gwarancja, że się uda jest praktycznie żadna.
Zaćma wtórna wcale nie jest taka częsta, wystarczy o siebie dbać. Faktem jest, że wiele osób nic sobie nie robi z zaleceń lekarza po operacji zaćmy i to jest największy problem służby zdrowia w Polsce – brak zaufania do zaleceń lekarzy.