Astygmatyzm krótkowzroczny

[kkstarratings]Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Co ważne, może on występować w kombinacji z innymi wadami wzroku. Astygmatyzm krótkowzroczny jest to astygmatyzm, który łączy się z krótkowzrocznością, czyli występujący wtedy, gdy oba ogniska znajdują się przed siatkówką oka.

Objawy astygmatyzmu krótkowzrocznego

Ze względu na fakt, że nie są jeszcze znane konkretne przyczyny powstawania astygmatyzmu, przypuszcza się, że w większości przypadków jest to wada wzroku dziedziczona, która może zmieniać się wraz z rozwojem. Jeżeli zatem ktoś w naszym najbliższym otoczeniu cierpiał na to zaburzenie wzroku, warto sprawdzić czy z naszymi oczami jest wszystko w porządku.

Przy małym astygmatyzmie bardzo często objawy są wręcz niezauważalne. Zdarza się, że jedyne, co możemy wtedy zauważyć, to częstsze mruganie, dzięki czemu osoba chora na chwilę „wyostrza obraz”.

Popularnym objawem niezborności – bo tak również nazywany jest astygmatyzm – są bóle głowy, zwłaszcza w okolicy czoła. Osoby chore skarżą się także na zniekształcenie bądź zamglenie widzianego obrazu. Powyższe objawy są skutkiem tego, że wpadająca do oka wiązka promieni, po złamaniu przechodzi przez dwie linie ogniskowe, które leżą w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, zamiast łączyć się w jednym punkcie.

Leczenie astygmatyzmu krótkowzrocznego

W momencie, gdy zauważymy u siebie lub u kogoś bliskiego objawy, które mogłyby sugerować astygmatyzm, należy udać się do gabinetu okulistycznego. Tam przeprowadzone zostaną specjalistyczne badania, pozwalające określić czy pacjent cierpi na astygmatyzm, czy też nie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i w nowoczesnych gabinetach odbywa się przy pomocy komputera.

Istnieją różne sposoby na leczenie astygmatyzmu oraz radzenie sobie z nim. Najpopularniejszym jest korekcja za pomocą okularów bądź szkieł kontaktowych. Astygmatyzm można również całkowicie wyleczyć za pomocą lasera. Taki zabieg jest wykonywany u osób po 20. roku życia, gdyż jest to wiek, w którym oko już nie rośnie i nie ma obaw, że kształt rogówki się zmieni. Jest to najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby.

Istnieje również szereg przeciwwskazań do zabiegu laserowego. Wśród nich wymienić należy cukrzycę, niedobór wydzielania łez, jaskra, zaćma, ciąża oraz okres karmienia, silna alergia czy choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu. Mimo tego, warto zapytać swojego okulistę o tę możliwość leczenia astygmatyzmu krótkowzrocznego.

3 replies on “Astygmatyzm krótkowzroczny”

  1. Azja pisze:

    Ludzie nie ma na co czekać. Jak ktoś ma astygmatyzm krótkowzroczny to naprawdę warto dać te 2 tysie za oko i wyleczyć wszystkie objawy astygmatyzmu. Ja zrobiłem, choć muszę przyznać, że trochę się bałem, ale teraz widzę super. Nie mam żadnej wady i czuję się jak sokół.

  2. Inka pisze:

    Astygmatyzm i krótkowzroczność bardzo często idą ze sobą w parze. W gruncie rzeczy astygmatyzm sam w sobie praktycznie nie występuje. Zawsze towarzyszy mu też ta bardziej „klasyczna” wada wzroku. Dlatego właśnie tak trudno jest je usunąć.

  3. cremena pisze:

    Czy polecacie jakies kliniki gdzie mozna dokowac korekty wzroku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *