Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty jest poważną chorobą skóry, bardzo uciążliwą i trudną w leczeniu. W przypadku wszelkich istniejących chorób najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie i zlikwidowanie ich przyczyn. Tymczasem w przypadku trądziku różowatego przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Nie można więc podać przyczyny stuprocentowej. Wszelkie dostępne źródła podają najwyżej czynniki, które mogą przyczynić się do powstania i rozwoju trądziku różowatego u człowieka. Tych czynników jest bardzo wiele. 

Trądzik różowaty – charakterystyka

Trądzik różowaty – przyczyny tej choroby nie są znane, jednak uważa się, że znaczący wpływ na jej występowanie mają geny i skłonność do niej może być dziedziczna. Wśród przyczyn trądziku wymienia się również reakcję alergiczną. Objawy zaostrzają przede wszystkim alergeny wziewne takie jak kurz, roztocza, pyłki drzew i innych roślin, pierze czy pleśń. Zauważono częste powstawanie tej choroby u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi oraz tych, które cierpią na problemy żołądkowe spowodowane zakażeniem Helicobacter Pylori. Do grupy ryzyka należą również oczywiście osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Bezpośrednio uważa się, że trądzik różowaty powstaje z połączenia zaburzeń naczyniowych oraz zaburzeń gruczołów łojowych.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej częstą przyczyną

Wśród możliwych przyczyn trądziku różowatego wymienia się również zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie. Istnieje również postać grzybicza tej choroby wywoływana przez drożdżaki. Za jednego z winowajców uznaje się też wirusa opryszczki. Nie bez znaczenia jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry, stosowania nieodpowiednich kosmetyków przy cerze wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień. Uważa się, że bardzo duże znaczenie w rozwoju trądziku różowatego ma stres, a także stosowanie używek (alkoholu, papierosów czy gorącej kawy). Czynnikiem zaostrzającym objawy jest również nieodpowiednia dieta, a przede wszystkim spożywanie zbyt ostrych i gorących potraw.

Inne przyczyny

acnerose kompletPoważną przyczyną powstawania trądziku różowatego jest narażanie się na działanie czynników drażniących skórę. Przede wszystkim chodzi tu o nadmierną ekspozycję na słońce i niestosowanie kremów z filtrami ochronnymi jak również niestosowanie ochrony przed silnym mrozem czy wiatrem. Ze względu na zagrożenie ze strony wysokiej temperatury, przyczyną pojawienia się trądziku może być nadmierne stosowanie solarium lub zbyt długie przebywanie w saunie. Nie bez znaczenia jest też woda jakiej używamy do kąpieli, a tym bardziej mycia twarzy. Nie chodzi tylko o kąpiel w zbyt gorącej wodzie. Na basenach, ale i nawet w domu (zwłaszcza w mieszkaniach w miastach) woda jest chlorowana, a chlor może mieć działanie drażniące na wrażliwą skórę. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian trądzikowych może być też spowodowane stosowaniem leków obniżających poziom cholesterolu czy kwasu nikotynowego jak i stosowaniem zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy. Znaczenie może mieć też stosowanie dużych dawek witamin B6 i B12, a także nadmierny wysiłek fizyczny. U kobiet nie bez znaczenia jest codzienne stosowanie nadmiernego makijażu.

Szacuje się, że trądzik różowaty dotyczy około 10% ludzi w wieku od 30 do 55 lat. Głównie są to osoby z I lub II fototypem skóry. Osoby te mają zazwyczaj jasną karnację, jasne oczy i włosy. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, ale u mężczyzn choroba ma zdecydowanie cięższy przebieg. Nie da się ustalić konkretnej przyczyny trądziku różowatego. Leczenie odbywa się więc tak samo w każdym przypadku tej choroby. Stosuje się te same metody, skoncentrowane bardziej na zwalczenie objawów niż przyczyn. Jednak można sobie bardzo pomóc unikając czynników drażniących i alergenów, które wśród przyczyn choroby są wymieniane.

6 replies on “Trądzik różowaty – przyczyny”

  1. kika pisze:

    Najgorsze jest to swędzenie podczas trądziku różowatego.Jakaś masakra. Już nie wiem co z tym zrobić..

  2. ewa214 pisze:

    Moja znajoma również miała kiedyś trądzikrózówaty. Po kilku latach lecząc się różnymi kremami udało sie jej wyleczyć

  3. farelka6754 pisze:

    ;/ Widzę, że ten trądzik rózowaty jest dosyć powszechny, u mnie siostra zachorowała na to badziewie i zaczęło się latanie po dermatologach.

  4. triss pisze:

    U mnie świetnie sprawdził się acnerose na trądzik różowaty. Oczywiście wcześniej była u dermatologa i pozwolił mni go stosować razem z przepisanymi lekami

  5. Tośka pisze:

    Jedynie co pomaga na trądzik różowaty to kuracja antybiotykowa.

  6. tuśka254115 pisze:

    Nie ma co samemu eksperymentować z leczeniem trądziku różowatego. Na waszym miejscu zgłosiłabym się od razu do dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *