Jednym z bardziej uciążliwych schorzeń układu moczowego jest kamica nerkowa. Choroba ta wiąże się z dużym bólem, tym nie mniej nie jest określana jako bardzo poważna, o ile jest leczona. Konsekwencje nieleczonej kamicy nerkowej mogą być opłakane, jednak odpowiednia terapia pozwala na całkowite wyzdrowienie.
Osad w nerkach – piasek w nerkach
O kamicy nerkowej mówimy wtedy, gdy nerki zostają zatkane przez tak zwane kamienie nerkowe. Czym one jednak są, i skąd się właściwie biorą?
Kamica nerkowa powstaje w sytuacji, gdy nerki nie są w stanie poradzić sobie z toksynami, które znajdują się w krwi. Jeśli nerki działają prawidłowo, wszystkie toksyny trafiają do moczu, co jest bezpieczne dla organizmu, gdyż są one w całości z niego wydalane. Jeśli natomiast jakaś ich część pozostanie w nerkach powstaje kamień. Co często ludzie nazywają piaskiem w nerkach.
Rosnące kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe nigdy nie są od razu bardzo dużych rozmiarów. Początkowo są małe i mogą nawet nie dać żadnych jasnych objawów. W tym stadium choroby konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego badania, aby wykryć kamienie. Tym nie mniej, badanie kamieni nerkowych rzadko kiedy jest przeprowadzane, jeśli nie ma żadnych podejrzeń co do ich występowania. Z tego też względu, często badanie kamieni nerkowych odbywa się za późno, gdy choroba jest już zaawansowana i jej leczenie staje się dosyć trudne.
Jak uniknąć choroby?
Generalnie, czasami uniknięcie kamicy nerkowej nie jest możliwe. W niektórych przypadkach jej przyczyną jest niewłaściwa praca nerek. Najczęściej jest ona spowodowana obciążeniem genetycznym. Objawy kamicy nerkowej, która powstaje wskutek obciążenia genetycznego jak i tej, do powstania której pacjent sam się przyczynia są podobne. Również leczenie jest bardzo zbliżone. Jednakże, jeśli za powstanie kamieni nerkowych nie odpowiadają nerki, lecz zbyt duża ilość toksyn, z którą nawet zdrowe nerki nie są w stanie sobie poradzić, można zapobiec rozwojowi choroby jeszcze przed jej pojawieniem się.
Przede wszystkim, ważna jest odpowiednia dieta. Warto unikać dużych ilości produktów spożywczych, które zawierają fosforany. W wyniku nadmiaru fosforanów rozwija się bowiem tak zwana kamica fosforanowa. Ponadto, nie warto objadać się szczawiem, gdyż to przez niego rozwija się kamica szczawianowa. Należy również ograniczać ilości spożywanego nabiału i produktów bogatych w wapń. Oczywiście, nie należy całkowicie rezygnować ze spożycia fosforanów, szczawiu i wapnia, jednakże należy je troszkę ograniczyć
Czytaj także: http://leczenieanginy.pl/czytelnia/co-to-jest-kamica-nerkowa/
Wydaje się, że nie bez znaczenia, jeśli chodzi o powstawanie kamicy nerkowej jest siedzący tryb życia. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że nerki pracują o wiele lepiej, przez co nie dochodzi do powstawania kamieni nerkowych.
Warto mieć na uwadze, że wszystkie wskazówki odnośnie profilaktyki są również aktualne jeśli chodzi o to, jak powinno się postępować po rozpoczęciu leczenia kamicy nerkowej.
Kamienie nerkowe powstają z różnych przyczyn, ale każdy może na własną rękę im zapobiegać, bo przecież tak naprawdę wcale nie trzeba w tym celu wiele. Zwłaszcza, że kamica nerkowa rozwija się wolno i dopóki tak na dobre nie zaatakuje, to tak, jakby jej nie było. Dlatego trzeba jak najwięcej, a właściwie jak najczęściej pić. Nawet mały łyczek co jakiś czas, bo chodzi o to nie żeby się ożłopać, ale żeby jak najczęściej oddawać mocz, co jest najlepszą profilaktyką kamicy żółciowej.
Wszystko fajnie, ale jak już kamica nerkowa jest, to picie wody jej nie wyleczy. Dobre nawodnienie jest ważne w czasie kiedy jeszcze nie ma choroby. Potem pozostaje rozbijanie kamieni w różny sposób. Mogą być to ultradźwięki, ale zawsze lekarz powinien dobrać to, co jest najlepsze dla danego człowieka.
Profilaktycznie sprawdza się ziołowa fitolizyna. Ułatwia wydalanie piasku, ma też działanie moczopędne. Warto też dobrze się nawadniać!