Soczewki na astygmatyzm

[kkstarratings]Astygmatyzm dotyka wielu ludzi. Choroba ta w znaczący sposób zmniejsza komfort życia. Jednak jej objawy są bardzo proste do zauważenia, dzięki czemu bardzo szybko można podjąć odpowiednie leczenie. W tej dziedzinie najczęściej stosowane są specjalne soczewki na astygmatyzm, zwane również soczewkami torycznymi.

Cechy soczewek na astygmatyzm

W odróżnieniu od tradycyjnych soczewek, które swoim kształtem przypominają przeciętą piłkę do siatkówki, ich odpowiedniki przeznaczone do leczenia astygmatyzmu podobne są do przekrojonego obwarzanka. Cecha ta wynika w prostej linii z rodzaju uszkodzenia. Przy astygmatyzmie uszkodzeniu ulega najczęściej rogówka, co prowadzi do upośledzonego skupiania światła. Właśnie przez to widok odbierany przez astygmatyków różni się od wyglądu rzeczywistego.

To właśnie rodzaj uszkodzenia oka wpływa na wybór odpowiedniej soczewki. Zakup powinien być odpowiednio przemyślany, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Dzięki temu wybór będzie prawidłowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając soczewki toryczne

Najważniejsze, aby zakupu dokonywać wyłącznie po konsultacji z okulistą. Osoba ta pomoże dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe na astygmatyzm. Warto o tym pamiętać, gdyż zwłaszcza w tej wadzie wzroku odpowiedni wybór odgrywa ogromną rolę. Wynika to z faktu, że soczewka musi być nieruchoma i możliwie jak najbardziej dopasowana. W przeciwnym wypadku oko w dalszym ciągu nie będzie odpowiednio skupiać światła. Właśnie z tego powodu soczewka musi być zawsze odpowiednio umieszczona w oku.

Warto również zwrócić uwagę, że soczewki tego typu posiadają balast. Dzięki temu przedmiot ten nie jest równej szerokości we wszystkich wymiarach. Dzięki temu światło może zostać odpowiednio skupione, w zależności od rodzaju i charakteru wady.

Rodzaje soczewek torycznych

Wybór produktów tego typu jest na rynku bardzo duży. Wynika to właśnie z faktu, że astygmatyzm może objawiać się w kilku postaciach oraz z różnym natężeniem. Konieczność doboru pasujących soczewek wymusza na producentach tworzenie różnego rodzaju asortymentu.

Ciekawą opcją, zwłaszcza dla młodych osób, mogą okazać się soczewki kolorowe. Ich cena jest tylko niewiele wyższa od tradycyjnych odpowiedników. Przed zakupem warto rozważyć taką opcję.

Produkty te dostępne są w wersjach do jedno i wielodniowego użytku. W zależności od trybu życia, można wybrać najlepsze rozwiązanie.

Soczewki wykonane są zazwyczaj z tworzyw miękkich lub gazoprzepuszczalnych, tzw. RPG.

Soczewkę RPG łatwiej odpowiednio dopasować, lecz okres adaptacji wzroku jest dłuższy.

Ich odpowiedniki wykonane z tworzyw miękkich są za to delikatniejsze, lecz wymagają staranniejszego umiejscowienia.

Soczewki kontaktowe są jednym z najchętniej wybieranych sposobów leczenia astygmatyzmu. Ich popularność wynika z niewielkiej ceny oraz łatwości użytkowania. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych okularów. W końcu nie każda osoba chce je nosić. Soczewki pozwalają każdej osobie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.

2 replies on “Soczewki na astygmatyzm”

  1. Promodzik pisze:

    Jeszcze kilka lat temu nie było żadnych szans na to, żeby nosić soczewki na astygmatyzm. Lekarze działali tak, że sami zapisywali na przykład mocniejsze soczewki, żeby jakoś to spoziomować. Ja miałem -1,25, ale kupowałem -2 soczewki astygmatyzm był bowiem duży i rzeczywiście widziałem lepiej niż jak miałem -1,25.

  2. Ojek pisze:

    No nie do końca, zapewne chodziłeś do złego lekarza, bo soczewki toryczne to nie jest jakiś ostatni wynalazek. Inna sprawa, że jak ktoś ma mały stygmatyzm, to nie są one aż tak konieczne. Wszystko zależy od tego jak dużą miałeś wadę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *