Przyczyny astygmatyzmu

[kkstarratings]Istnieje wiele różnego rodzaju wad wzroku. Obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. To wada wzroku, która bardzo poważnie może zaburzyć normalne funkcjonowanie.

Jeśli chodzi o astygmatyzm przyczyny tego schorzenia mogą być różne. Każdy przypadek jest tutaj inny i są one zarówno wrodzone, jak i nabyte.

Astygmatyzm jako wrodzona wada wzroku

Zdecydowanie najczęściej astygmatyzm jest wrodzoną wadą wzroku, wynikającą z nieprawidłowości w rozwoju dziecka w fazie prenatalnej. Są to nieprawidłowości w budowie rogówki, która w takim przypadku posiada dwa zupełnie inne promienie krzywizny. Zdrowa rogówka posiada kulisty kształt, natomiast rogówka u osób z astygmatyzmem ma kształt jajowaty.

Ciężko jest wykryć astygmatyzm w pierwszych kilku latach życia ze względu na fakt, iż oczy dziecka dopiero się rozwijają. To, jak duża jest to wada i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie dziecka, można dopiero stwierdzić, gdy osiągnie ono wiek kilkunastu lat. Ponadto w pierwszych latach życia dziecko często nie jest w stanie zamanifestować tego, że coś jest nie tak z jego wzrokiem.

Zbyt ciężka górna powieka oka

W niektórych przypadkach przyczyną astygmatyzmu może być zbyt duża waga górnej powieki oka. Powoduje ona po pewnym czasie zniekształcenie struktury oka, które prowadzi do takich wad wzroku, jak astygmatyzm.

Urazy fizyczne powodujące astygmatyzm

Astygmatyzm może pojawić się u osób, które uległy wypadkowi. Powstałe wówczas urazy oczu wpływają bardzo często na nieprawidłowe widzenie, związane ze zniekształceniem rogówki. Przez to widzenie jest często zamglone, a kontury wykrzywione.

Astygmatyzm, a inne choroby

Astygmatyzm może być konsekwencją występowania innych schorzeń. Najczęściej astygmatyzm pojawia się u osób, chorujących na inne schorzenia oczu, takie jak zaćma, ale zdarza się także, że jeśli chodzi o przyczyny astygmatyzmu, mogą być one związane ze schorzeniami nie atakującymi bezpośrednio narządu wzroku. Mowa jest tutaj np. o cukrzycy.

Astygmatyzm, a powikłania pooperacyjne

Jeśli chodzi o inne powody astygmatyzmu, bywa, że jest on efektem powikłań pooperacyjnych, związanych z leczeniem operacyjnym oczu. Najczęściej dotyczy to przypadków przeszczepienia rogówki oka.

Czy jest możliwe skuteczne leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm to wada wzroku możliwa do skorygowania. Istnieją tylko nieliczne przypadki osób, u których leczenie takiej wady wzroku nie jest skuteczne ze względu na powikłania. Najczęściej w leczeniu astygmatyzmu stosuje się specjalne okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, natomiast w przypadku chęci uzyskania końcowego efektu bez konieczności noszenia narzędzi korygujących, stosuje się leczenie operacyjne za pomocą lasera. Jest on tak skonfigurowany, że może niemal idealnie skorygować wzrok, w trwały sposób i bez żadnych konsekwencji. Możliwości korygowania astygmatyzmu jest zatem wiele. Wybór konkretnej z nich wymaga przeprowadzenia dokładnej konsultacji lekarskiej w oparciu o zastosowanie odpowiednich metod diagnozowania.

2 replies on “Przyczyny astygmatyzmu”

  1. Ed pisze:

    Astygmatyzm jest praktycznie zawsze wrodzony. Nie ma możliwości żeby często pojawiał się astygmatyzm od uderzenia czy spowodowany innymi przyczynami. Astygmatyzm po prostu jest, tylko nie zawsze od razu ujawnia się już w wieku dziecięcym. Czasem dopiero u rosłego się pokazuje i dopiero wtedy wzrok się pogarsza, ale ma to dobre strony, bo astygmatyzm dzięki temu można rozpoznać – skoro wcześniej widziało się normalnie czyli znacznie lepiej.

    • Ojek pisze:

      Lekarze piszą, że astygmatyzm powstaje na przykład w wyniku urazu, a Ty piszesz, że tak nie jest. Zadziwia mnie, że ludziom tak się wydaje, że na wszystkim znają się lepiej niż lekarze. Ciekawe czy chociaż połowa z tych mądrali przeczytała jedną książkę medyczną nie mówiąc o chociaż jednym roku studiów medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *