[kkstarratings]Wady wzroku występują coraz częściej. Ich główną przyczyną jest nadmiernie długi czas spędzany przed komputerem i telewizorem. Innym schorzeniem jest astygmatyzm, który jest wrodzony. Jak sprawdzić czy mamy astygmatyzm?
Wady wzroku
Najczęściej spotykane wady wzroku to krótkowzroczność (minusy), nadwzroczność (plusy) oraz astygmatyzm (cylindry). Na tę ostatnią cierpi ponad 40% ludzi na całym świecie.
Astygmatyzm to choroba spowodowana niewłaściwą budową rogówki. Zamiast kształtu kuli, ma ona kształt owalny, przypominający piłkę do rugby. Z tego powodu światło, zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się przed nią lub poza nią. Taka wada budowy rogówki jest przyczyną ponad 90% astygmatyzmu, znacznie rzadziej spowodowany jest on wadą budowy soczewki.
Objawy astygmatyzmu
Cechą charakterystyczną astygmatyzmu (nazywany jest także niezbornością wzrokową) jest nieostrość widzenia. Kontury przedmiotów, bez względu na odległość, są rozmyte, nieostre. Szczególnie jest to dotkliwe po zmroku. Światło lampy nie jest widziane jako jeden punkt, ale jako dłuższa linia. Powoduje to duży dyskomfort, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu.
Osoby z astygmatyzmem mają także kłopoty z widzeniem linii prostych, mogą występować bóle głowy, dla poprawy widzenia często mrużą oczy i przekrzywiają głowę.
Test astygmatyzmu
Astygmatyzm najczęściej wykrywany jest podczas badania wzroku u okulisty z przyczyny krótkowzroczności lub nadwzroczności. Każdy jednak może w warunkach domowych przeprowadzić samodzielny test na astygmatyzm.
Test na astygmatyzm jest bardzo prosty, potrzebne jest do niego tzw. lustro astygmatyczne. To rysunek złożony z kilkudziesięciu linii prostych, umieszczonych na okręgu pod różnym kątem. Takie lustro można sobie wydrukować, wyszukując: astygmatyzm test.
Badanie wykonujemy patrząc na rysunek z różnych odległości z jednym przysłoniętym okiem. Oczy należy sprawdzić na zmianę. Osoba zdrowa widzi wszystkie linie z jednakową ostrością, natomiast osoba z astygmatyzmem, część linii widzi jakby były rozmazane. Dokładne badanie należy przeprowadzić w gabinecie okulistycznym.
Leczenie astygmatyzmu
Astygmatyzm można korygować trzema metodami:
- okularami,
- soczewkami kontaktowymi,
- zabiegiem laserowym.
Najpopularniejszym sposobem na korygowanie wad wzroku są okulary. Lekarz odrębnie dobiera szkła sferyczne (dla krótkowzroczności i nadwzroczności) i odrębnie cylindryczne (dla astygmatyzmu). Oczywiście wartości zostaną uwzględnione w jednym szkle. W przypadku, gdy astygmatyzm jest wadą samodzielną wadą, wartość szkła sferycznego będzie zerowa.
Nie zawsze astygmatyzm wymaga noszenia okularów na stałe. Przy wadzie do 1 dioptrii okulary wystarczy nosić do czytania lub pracy przy komputerze.
Astygmatyzm można korygować także za pomocą soczewek kontaktowych. Soczewki twarde powodowały dyskomfort i używane były tylko w przypadku dużego astygmatyzmu. Pojawienie się na rynku miękkich soczewek torycznych znacznie zwiększyło możliwość korekcji, nawet mniejszych wad. Miękkie soczewki znacznie poprawiły także komfort ich używania.
Astygmatyzm do 5 dioptrii można korygować dzięki chirurgii refrakcyjnej. Zastosowanie lasera sprawia, że są to zabiegi całkowicie bezpieczne.
Taki domowy test na astygmatyzm daje praktycznie 100% pewności. To znaczy dokładnie zbadamy czy mamy astygmatyzm czy nie, a potem już tylko komputerowe badanie u okulisty, który określi konkretnie jaka jest wada. Ale samemu w domu można sobie z kartką dokładnie odpowiedzieć czy się ma astygmatyzm czy nie. Zresztą znając objawy nie ma żadnego problemu, bo dopiero wtedy człowiek sobie uświadamia co było nie tak.
Nie ma co ryzykować, bo każdy kto będzie przeprowadzał test na astygmatyzm, to będzie podświadomie dążył do tego, żeby wykryć u siebie samo zdrowie… A prawidłowy test przeprowadzi lekarz okulista. Do tego i tak potrzebny jest konkretny sprzęt, bo co po tym, że jest wiedza jak nie ma konkretów.