Leczenie astygmatyzmu

[kkstarratings]Astygmatyzm nie jest obecnie, dzięki rozwojowi różnego rodzaju technologii leczenia, wyrokiem. Istnieje szereg specjalistycznych metod leczenia tej wady wzroku.

Jak leczyć astygmatyzm? Do najczęściej stosowanych metod leczenia astygmatyzmu zalicza się korekcję wzroku z wykorzystaniem okularów i soczewek kontaktowych, a także korekcję wzroku z wykorzystaniem lasera. Trzeba pamiętać o tym, że leczenie astygmatyzmu wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, a wszystkie z metod leczenia mają swoje wady i zalety.

Korekcja wzroku z wykorzystaniem okularów

Leczenie astygmatyzmu jest najczęściej oparte o korekcję wzroku. W okularach stosuje się w tym celu specjalną soczewkę cylindryczną, która posiada oś położoną prostopadle do korygowanego południka. Takie postępowanie jest skuteczne w przypadku standardowego astygmatyzmu, z kolei w przypadku astygmatyzmu złożonego stosuje się już specjalistyczne soczewki toryczne, które na każdym z południków posiadają zupełnie inny promień krzywizny.

Jak więc widać, w obu przypadkach soczewki dostosowuje się do oczu leczonej na astygmatyzm osoby w taki sposób, by mogły one przeciwdziałać nieodpowiednim kształtom soczewki, bądź rogówki. Okulary w przypadku astygmatyzmu stosuje się przez cały dzień w przypadku, gdy wada wzroku jest wyższa niż 1 dioptria. Gdy astygmatyzm jest mniejszy, zakładanie okularów jest wskazane w przypadku wykonywania czynności związanych z wysilaniem wzroku, jak np.: prowadzenie samochodu, praca na komputerze czy też czytanie.

Korekcja wzroku z wykorzystaniem soczewek kontaktowych

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okularów są, w przypadku astygmatyzmu, soczewki kontaktowe. Są to specjalne soczewki, które obracają się w sytuacji, gdy osoba, która je nosi, mruga oczami i wracają do odpowiedniej pozycji, gdy otwiera ona oczy. W ten sposób kąt widzenia jest cały czas prawidłowy, czyli taki, jak u zdrowej osoby. Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się szczególnie u dzieci. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że ze względu na to, iż są one zakładane bezpośrednio na gałkę oczną, konieczna jest ich regularna pielęgnacja i konserwacja, by zachowały one odpowiednią jakość działania i nie szkodziły w żaden sposób oczom.

Laserowa korekcja wzroku

Astygmatyzmu można się pozbyć za pomocą lasera. Taki zabieg nie jest jednak refundowany przez NFZ, a jego koszt kształtuje się w granicach około 2 tys. złotych za jedno oko.

Jak się leczy astygmatyzm laserowo? Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas niego z wykorzystaniem specjalnej aparatury wykonywane są obliczenia, dzięki którym możliwe jest odpowiednie wymodelowanie kształtu rogówki. Laserowa korekcja astygmatyzmu jest bardzo skuteczna i jedynie w niewielkiej ilości przypadków kończy się powikłaniami (około 1% przypadków). Trzeba jednak pamiętać o tym, że korygowanie astygmatyzmu z wykorzystaniem lasera jest niemożliwe w przypadku wystąpienia takich schorzeń, jak: zaćma, jaskra i cukrzyca, a także w przypadku wieku poniżej 21 lat i braku ustabilizowania się wady wzroku.

3 replies on “Leczenie astygmatyzmu”

  1. Szop pracz ;) pisze:

    Nie ma się co bawić w leczenie astygmatyzmu za pomocą jakiegoś ćwiczenia z zakrywaniem oka. To jest tylko strata czasu. Mój syn chodził z zakrytym okiem, robiliśmy jakieś ćwiczenia, dzieci w przedszkolu się śmiały, a potem okazało się, że nic to nie dało. Teraz tylko czekamy aż laserowa korekcja będzie możliwa, żeby widział całkiem dobrze.

  2. wkurzona pisze:

    A mnie najbardziej denerwuje jak ci okuliści mówią, że okulary to jest leczenie. Jakie leczenie? To tak jakby powiedzieć, że zabandażowanie ręki leczy ranę! To tylko ulga w objawach! Jedyna możliwość leczenia astygmatyzmu to wykonanie operacji, czyli korekcji laserowej, która czasami jest niestety niemożliwa. Mój mąż nie może zrobić, bo ma za cienką rogówkę i się nie podejmą – tak mu powiedzieli.

  3. Xxx pisze:

    Hmm leczenie poprzez okulary korekcyjne to żadne leczenie, jedynie doraźne rozwiązanie problemu. Zainteresowana osoba po zdjęciu okularów nadal źle widzi, więc tytuł artykułu nie odpowiada jego treści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *