W stulejce napletek nie może lub tylko z trudem i bólem zsunąć się na żołędzi penisa. U dzieci zwężenie powoduje problemy z oddawaniem moczu, u mężczyzn dodatkowo ból związany z erekcją i seksem.
Co to jest stulejka?
Stulejka jest zwężeniem przedniej części napletka prącia. Napletek pokrywa żołądź prącia. W wieku około trzech lat napletek i żołądź są naturalnie sklejone. Stopniowo, to wiązanie rozpuszcza się poprzez procesy dojrzewania narządu płciowego. Około pięciu lat, a nawet najpóźniej wraz z początkiem dojrzewania, stulejka powinna ustąpić.
Częstotliwość stulejki u chłopców w momencie urodzenia w literaturze jest podawana w przybliżeniu, jako około 96 procent. Maleństwo bez tej tak zwanej fizjologicznej stulejki jest, zatem wyjątkiem. W wieku siedmiu lat około ośmiu procent chłopców ma zwężenie napletka. W grupie wiekowej 16-17 lat dotyka tylko jedna na sto nastolatków.
Zobacz:
Jak wygląda stulejka?
W przypadku pełnej stulejki, napletek nie może zostać ściągnięty z żołędzi prącia, gdy penis jest rozluźniony, natomiast, gdy występuje stulejka częściowa wycofanie napletka jest trudne, a nawet niemożliwe podczas wzwodu. Z powodu problemów związanych z oddawaniem moczu stulejka jest bardziej prawdopodobna w przypadku infekcji dróg moczowych u chłopców. Zwężeniu sprzyja też zapalenie żołędzi i napletka. Nieleczone zwężenie napletka jest również czynnikiem ryzyka raka prącia.
Różne stopnie nasilenia stulejki
Objawy, które świadczą o stulejce, a także leczenie zwężenia napletka zależą od nasilenia choroby. Urolodzy podzielili stulejkę w zależności od ich nasilenia. Patologiczna stulejka charakteryzuje się tym, że cofnięcie napletka z żołędzi bez urazu nie byłoby możliwe.
0-: Wycofanie możliwe z lub bez drobnych ograniczeń z powodu klejenia.
1-: Wycofanie możliwe, ciasne zsuwanie z żołędzi.
2-: Żołądź jest tylko częściowo widoczna. Ograniczanie podczas ściągania nie polega na klejeniu, ale na samym napięciu.
3-: Wycofanie przez zwężenie napletka częściowo możliwe, ale tylko cewka moczowa pozostaje widoczna.
4-: Wycofanie tylko nieznacznie możliwe. Cewka moczowa i żołądź pozostają ukryte.
5-: Wycofanie niemożliwe.
Nigdy nie należy podejmować gwałtownych działań!
Kiedy załupek napletka jest zatrzymany na żołędzi, rodzice, chłopcy i młodzi mężczyźni nie powinni nigdy próbować rozwiązać problemu stulejki poprzez gwałtowne zsuwanie napletka. W przeciwnym razie, może dojść do powstania załupka. Jest to nagły przypadek urologiczny, często możliwy do leczenia tylko przez całkowite obrzezanie (usunięcie napletka). Jest nie wykonano tego w odpowiednim czasie załupek grozi brakiem dopływu krwi (martwica) tkanki i może spowodować śmierć penisa.
Objawy stulejki: co powoduje zwężenie napletka
W stulejce nie można wycofać napletka, aby żołądź stała się widoczna. Jeśli napletek jest tak wąski, że zwęża także cewkę moczową, może być trudno całkowicie opróżnić pęcherz. W tych przypadkach napletek napełnia się jak balon podczas oddawania moczu. To sprzyja proliferacji bakterii w pęcherzu moczowym, jest bardziej powszechne w przypadku infekcji pęcherza moczowego. Ponadto, zapalenie żołędzi i napletka są bardziej powszechne.
Zwężenie napletka: przyczyny stulejki
Zwężenie napletka może być wrodzone lub nabyte. Zapalenie żołędzi, a także choroby tkanki łącznej i skóry może powodować lub sprzyjać zwężeniu napletka. W przypadku, gdy występuje stulejka u dorosłych może pojawić się liszaj twardzinowy lub zanikowy. Nawet małe naderwanie i wynikające z niego blizny mogą powodować stulejkę.
Stulejka: Diagnoza lekarska
Decydujące etapy diagnozy stulejki obejmują gruntowne badanie fizykalne i zbieranie wywiadu lekarskiego. W szczególności ważne są wcześniejsze choroby w rozmowie z pacjentem. Na przykład, cukrzyca jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju stulejki. Środki diagnostyczne, takie jak badanie krwi może być pomocne w niektórych przypadkach, takich jak ostre zapalenie.
Leczenie stulejki: Czyli gdy stwierdzona jest stulejka zabieg chirurgiczny jest zawsze konieczny?
W niektórych przypadkach stulejka może być leczona u dzieci kremem zawierającym kortykosteroidy. Tylko w rzadkich przypadkach konieczne jest obrzezanie. Jednak stulejka u dorosłych w większości przypadków wymaga rozwiązania chirurgicznego. Może być ono całkowite, czyli całościowe usunięcie napletka a gdy występuje stulejka częściowa lekarze decydują się tylko na częściowe usunięcie napletka.
Stulejka u dorosłych mająca postać niewielką lub średnią może być z powodzeniem leczona poprzez poszerzenie ujścia napletka. Dla mężczyzn oznacza to brak powikłań w postaci blizn po całkowitym zrośnięciu. Operacja jest prostym działaniem chirurgicznym nie powodującym powikłań.
Stulejka nigdy nie jest małym zaburzeniem. Najczęściej to jest rzeczywisty problem, który można wyleczyć tylko i wyłącznie operacyjnie. W przeciwnym razie operacja stulejki nie byłaby tak powszechna. No i do tego nie jest to jakoś bardzo inwazyjne, więc dziecko jak się skończy zabieg stulejki, to szybko dochodzi do pełnej sprawności i nie musi dniami w szpitalu leżeć.
Stulejka to nie jest coś co można wyleczyć. Jak jest to zerowe stadium, to znaczy, że nie jest to jeszcze stulejka i tyle. W każdym innym przypadku stulejka to nie jest, tylko po prostu jakieś małe zaburzenie, które w każdej chwili można zmienić.