Jak uchronić się przed kleszczem

W sezonie wiosenno-letnim specjaliści stale ostrzegają nas przed niebezpiecznymi pasożytami. Ostatnie badania wykazały, że w samym woj. mazowieckim prawie co drugi kleszcz jest nosicielem boreliozy. Jak więc odpowiednio chronić siebie i dzieci?

Dlaczego kleszcze są groźne

Kleszcze to bardzo małych rozmiarów pajęczaki. Występują zwykle w trawie, zaroślach i drzewach, a więc szczególnie narażeni jesteśmy podczas wyjść do lasu, parku czy nawet przydomowego ogródka. Ukąszenie kleszcza jest całkowicie bezbolesne, przez co może pozostać przez jakiś czas niezauważone. Gdy wbity w skórę wypije krew człowieka, jego gabaryty ulegają powiększeniu. Im szybciej zlokalizujemy na swym ciele pasożyta, tym szybciej mamy szansę zareagować, dlatego ważne jest, by po powrocie do domu bardzo starannie przejrzeć własne ciało, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju zakamarków, jak uszy, pachy czy zgięcia kolan.

Jak usunąć kleszcza

Mimo licznych informacji w mediach, wciąż wiele osób nie wie, jak wyjąć kleszcza w prawidłowy sposób. Pod żadnym pozorem nie można bowiem robić tego za pomocą igły, paznokci czy palców. Urwiemy wówczas część wbitego pasożyta, pozostawiając wciąż w skórze jego główkę i tułów. Prawidłowe pozbywanie się kleszcza powinno odbywać się przy pomocy pęsety lub urządzeń, takich jak lassa, haczyki czy pompki, które możemy zakupić w każdej aptece lub w Internecie. Chwytamy wówczas kleszcza bardzo blisko skóry i wykonujemy szybki, stanowczy ruch w górę. Po usunięciu, zaleca się posmarowanie tego miejsca spirytusem, a następnie obserwowanie organizmu w kolejnych tygodniach. Można również wyjętego pasożyta włożyć do pudełka i zawieźć do odpowiedniego punktu, w celu zbadania go pod kątem nosicielstwa patogenów.

Więcej na stronie: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-zakazne/borelioza/jak-wyciagnac-kleszcza/

Objawy boreliozy

Kleszcze wywołują bowiem kilka groźnych chorób, z czego najbardziej powszechną jest oczywiście borelioza. Choroba ta bywa bardzo zdradliwa – początkowo zakażony odczuwa dolegliwości charakterystyczne dla grypy i przeziębienia. Są to bóle głowy, kości, gorączka, ogólne osłabienie organizmu. Typowy symptom, świadczący o wystąpieniu boreliozy to tzw. rumień wędrujący, jednak pojawia się on u zaledwie części chorych (zwykle mówi się o 20-40%).

Jeśli na tym etapie borelioza nie zostanie zdiagnozowana, po pewnym czasie przejdzie w kolejne fazy, czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, atakując układ nerwowy, a także powodując zapalenie mięśnia sercowego i stawów. Stan taki trwać może kilka lat, a nieleczona borelioza wyniszcza organizm, prowadząc ostatecznie do śmierci. Ważna jest zatem jak najszybsza diagnoza i zastosowanie terapii antybiotykowej.

Warto zadbać więc o odpowiednią ochronę przed kleszczami. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zabezpieczających, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt (szczególnie dla narażonych na babeszjozę psów). Różnego rodzaju spraye, kremy czy nawet opaski lub obroże dla czworonogów mogą skutecznie odstraszyć niebezpieczne pasożyty. Przed każdym wyjściem do lasu należy również pamiętać o odpowiedniej osłonie ciała za pomocą ubrań. Wielu lekarzy zaleca także profilaktyczną szczepionkę na kleszczowe zapalenie mózgu.

2 replies on “Jak uchronić się przed kleszczem”

  1. Ela pisze:

    Właściwie wiedza na temat kleszczy jest powszechnie znana. Zwłaszcza, że od lat lekarze to powtarzają, upominając, prosząc i grożąc. Kleszcze mogą przecież przenosić groźne choroby z boreliozą na czele. I co? I nic, ludzie dalej wiedzą „swoje” i smarują kleszcze masłem, albo przypalają.

  2. maestro pisze:

    Tak to jest, tak samo jak z powiedzeniem, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Kolejne pokolenia popełniają te same błędy i uczą się na własnych. A przecież teraz praktycznie każdy preparat na kleszcze jest skuteczny, tylko wystarczy go właściwie stosować i po problemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *