Bóle kręgosłupa najczęściej kojarzone są z osobami w wieku dojrzałym i starszym, tymczasem mogą one dotknąć każdego, bez względu na wiek. Najczęstszymi są bóle kręgosłupa szyjnego i odcinka lędźwiowego.
To niestety efekty postępu cywilizacyjnego. Siedzący tryb życia, godziny spędzane przed komputerem lub telewizorem, zanieczyszczenie środowiska, nadwaga, powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Co to jest rwa kulszowa
Nazywana jest także ischiasem (od łacińskiej nazwy nerwu), który jest największym i najdłuższym nerwem w naszym organizmie. Zaczyna się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i biegnie przez kończyny dolne do palców stóp.
Rwa kulszowa jest efektem ucisku na nerw kulszowy, który może być spowodowany przez:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (kręgi L-4, L-5),
- dyskopatię (wypadanie dysku),
- osteofity (narośla na kręgach),
- stany zapalne,
- niektóre nowotwory.
Objawy rwy kulszowej
Najbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest nagły, bardzo silny ból oraz zblokowanie, które uniemożliwia wyprostowanie się. Ostry atak rwy kulszowej następuje nagle, rzadko pojawiają się symptomy, które zwiastowałyby jego nadejście. Czasami przyczyną jest schylenie się, czasami podniesienie ciężaru. Atak powoduje, że nie możemy powrócić do pozycji pionowej i towarzyszy temu ból nie do wytrzymania. Bardzo często promieniuje on przez pośladek do całej kończyny dolnej, najczęściej ma charakter jednostronny. Dodatkowo w rwie kulszowej mogą wystąpić drętwienie, uczucie mrowienia oraz zaburzenia czucia.
W stanach przewlekłych, najczęstszym objawem jest stały ból w odcinku lędźwiowym z różnym stopniem natężenia.
Leczenie rwy kulszowej
W pierwszym okresie ataku rwy kulszowej najważniejsze jest zastosowanie środków przeciwbólowych, najczęściej te dostępne w aptece bez recepty są nieskuteczne. Konieczna jest wizyta u lekarza.
Początkowo leczeniem może zajmować się lekarz pierwszego kontaktu, który stosuje leczenie objawowe (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz zleca diagnostykę obrazową (zdjęcia RTG). W zależności od jej wyników, wypisuje skierowanie do neurologa, reumatologa, może wypisać także skierowanie na rehabilitację, ale o konkretnych zabiegach decyduje lekarz rehabilitant.
Specjaliści mogą zlecić dodatkowe badania obrazowe (tomograf komputerowy, rezonans) lub badania laboratoryjne. Od wyników badań zależy dalsze leczenie. W przypadku zmian o umiarkowanym zakresie, wystarczające może być leczenie zachowawcze i rehabilitacja. W przypadku dużych zmian zwyrodnieniowych i ciągłych bólów, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Decyzja zależy od lekarza neurochirurga, ale ostatecznie musimy podjąć ją sami, rozważając wszystkie za i przeciw.
Rehabilitacja
Stanowi niezmiernie istotny element leczenia rwy kulszowej. Zabiegi z krioterapii, kinezyterapii oraz fizjoterapii nie tylko mogą wyeliminować ból, ale także pozwalają na usprawnienie kręgosłupa. Niezwykle istotne są w tym zakresie ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie podtrzymujące kręgosłup.
Zabiegi rehabilitacyjne refundowane przez NFZ trwają przez 2-3 tygodnie, trwałe efekty osiągniemy wtedy, gdy będziemy kontynuować je w domu.