Zakażenie bakteriami pneumokoków jest groźne szczególnie dla dzieci. Te bakterie mogą wywoływać takie schorzenia, jak m.in. zapalenie ucha, zapalenie płuc, a nawet sepsa. Pneumokoki mogą również skutkować wystąpieniem zakażeń szerzących się za pomocą krwi, takich jak m.in. posocznica oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Jeśli chodzi o pneumokoki objawy zakażenia mogą być w każdym przypadku zupełnie inne.
Przyczyny zakażenia pneumokokami
Do zakażenia pneumokokami dochodzi najczęściej drogą kropelkową w trakcie kichania lub kaszlu osoby będącej nosicielem takich bakterii. Co niezwykle istotne, pneumokokami można zarazić się zarówno od osoby chorej, jak i od zdrowego nosiciela tychże bakterii. Oprócz tego do zakażenia pneumokokami może dojść również przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których znajduje się wydzielina z płuc pozostawiona przez nosiciela. Najczęściej do zachorowania na schorzenia wywołane przez pneumokoki dochodzi zimą oraz w pierwszych tygodniach wiosennych, czyli wtedy, gdy można się spotkać z największą ilością infekcji wśród dzieci i osób dorosłych.
Jak diagnozowane są zakażenia wywołane przez pneumokoki?
W celu wykrycia czy przyczyną określonych dolegliwości są pneumokoki, wykonuje się badanie bakteriologiczne. W ich trakcie przygotowuje się hodowlę pneumokoków przy wykorzystaniu krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego lub zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny. Oprócz tego pneumokoki można wykryć na podstawie wymazów z nosa lub z gardła.
Profilaktyka zakażeń pneumokokowych
Zakażeniu pneumokokami można przeciwdziałać, stosując odpowiednie działania profilaktyczne w tym zakresie. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem w tym zakresie jest szczepionka. Dzięki takiemu środkowi profilaktyki, jak szczepionka pneumokoki są niszczone w momencie ich wnikania do organizmu.
Choć w wielu krajach na całym świecie szczepionki na pneumokoki są obowiązkowe i bezpłatne, w Polsce takiemu obowiązkowi bezpłatnego szczepienia podlegają wyłącznie dzieci, które nie przekroczyły 5. roku życia i cierpią na schorzenia immunologiczne, a także schorzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym oraz układem krwionośnym. Oprócz tego obowiązkowemu szczepieniu na pneumokoki podlegają niemowlęta z niską masą urodzeniową (tj. poniżej 1500 gram).
Rodzaje szczepionek na pneumokoki
Istnieją dwie zasadnicze odmiany szczepionek na pneumokoki. Pierwszą z nich są szczepionki polisacharydowe, zawierające specjalne antygeny. Są one zalecane dla osób po 65. roku życia oraz dla dzieci poniżej 2. roku życia.
Druga odmiana szczepionek to szczepionki skoniugowane. Te szczepionki, oprócz oczyszczonych antygenów polisacharydowych, zawierają także nietoksyczne białko. Takie połączenie doskonale sprawdza się u niemowlaków, które przekroczyły 2 miesiąc życia.
Jakie są zalety stosowania szczepionek na pneumokoki? Szczepionka na pneumokoki jest w stanie zniwelować o 97% ryzyko zachorowania na choroby związane z zakażeniem pneumokokami u dzieci do 2 roku życia. Z kolei u osób starszych szczepionki na pneumokoki są w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania i śmierci na zapalenie płuc.