Objawy astygmatyzmu

[kkstarratings]Problemy z widzeniem dotykają wielu osób. W pierwszej trójce najczęściej spotykanych wad znajduje się astygmatyzm. Mimo iż termin ten był przez wszystkich słyszany, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak objawia się astygmatyzm. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby potrafić rozpoznać u siebie ewentualne problemy ze wzrokiem.

Podstawowe objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm jest związany z uszkodzeniem soczewki ocznej lub rogówki. Właśnie dlatego obraz widziany przez osobę dotkniętą tą wadą, jest zamazany, bez względu na odległość obserwowanego przedmiotu. Ze względu na upośledzone skupianie światła w oku, człowiek nie jest w stanie prawidłowo rozpoznać danego obiektu. Linie proste wydają się krzywymi. W oczywisty sposób utrudnia to normalne funkcjonowanie.

Oprócz oczywistych problemów z widzeniem, występują również inne objawy. Bardzo często pojawia się ból głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej. Osoba chora, aby uzyskać lepszą jakość widzenia, często też mruży i pociera oczy. Objaw ten może być zauważony nie tylko przez chorego, ale również przez członków jego rodziny. Są to najbardziej oczywiste czynniki, które może zauważyć u siebie każda osoba. Mimo iż wymienione objawy astygmatyzmu sugerują chorobę, to aby mieć pewność, należy udać się do odpowiedniego lekarza, który potwierdzi diagnozę i wybierze odpowiedni sposób leczenia.

Leczenie astygmatyzmu

W momencie pojawienia się niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do optometrysty. Osoba ta – oprócz zdiagnozowania przyczyn powstania choroby – odpowiedzialna jest również za wybór najlepszej opcji leczenia. Oprócz standardowego badania optometrycznego przeprowadza również z chorym wywiad. Ma on duże znaczenie, gdyż astygmatyzm w większości przypadków jest dziedziczny. Taki wywiad, nakierowany na problemy zdrowotne w bliższej i dalszej rodzinie, może wykluczyć inne czynniki, które mogłyby mieć wpływ na rozwój choroby.

Przyczyny astygmatyzmu

W mniejszej ilości przypadków wada może być spowodowana mechanicznym uszkodzeniem oka. Astygmatyzm może pojawić się w wyniku uderzenia w gałkę oczną. W momencie wypadku może dojść do uszkodzenia rogówki, co prowadzi do astygmatyzmu. W tym wypadku większość osób udaje się do okulisty, dzięki czemu leczenie choroby można rozpocząć bardzo szybko.

Warto również wspomnieć, że problemy tego typu mogą pojawić się w wyniku nieleczonej zaćmy lub innych chorób. Objawy są jednak w zdecydowanej większości przypadków takie same. Warto oczywiście poznać przyczynę powstania problemu. W przypadku dziedziczności, warto poinformować rodzinę, aby również ona zwracała uwagę na swój stan wzroku.

Jeżeli chodzi o astygmatyzm objawy wymienione wcześniej należą do najczęściej występujących. Dysponując tą podstawową wiedzą, można bardzo szybko rozpocząć specjalistyczne leczenie. Dzięki temu wada nie będzie się pogłębiać, a komfort życia zdecydowanie się zwiększy. Warto więc o tym pamiętać i w razie problemów udać się do lekarza. W obserwacji objawów pomocny może być również wywiad rodzinny. Leczenia nie można odkładać, aby problemy ze wzrokiem nie uległy pogłębieniu.

2 replies on “Objawy astygmatyzmu”

  1. Michał pisze:

    Moje objawy astygmatyzmu były takie, że znacznie słabiej widziałem po ciemku. Jak szedłem pod blokiem, to nie rozpoznawałem znajomej osoby nawet wtedy jak była już bardzo blisko mnie. Trochę siara, bo dziewczyny mi pierwsze cześć mówiły i wychodziłem na buraka. Dopiero potem okazało się, że mam po prostu gorszy wzrok i słabiej widzę niż inni.

  2. Jedynka pisze:

    Widzenie po ciemku, złe widzenie, to nie tylko objaw astygmatyzmu, ale też tzw. kurzej ślepoty. Zwłaszcza, że objawy są bardzo podobne i trzeba wykonać szczegółowe badania żeby je odróżnić, do czego cię naprawdę zachęcam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *